NOVINKY
English · Deutsch · Português · Français · Italiano · Русский · Español · Norsk · Česky · ελληνικά · עברית
Příběh Gabriela Knighta
Stejně jako jiné interaktivní filmy byla The Beast Within kritizována hráči za její smíšenou povahu filmu a hry; nicméně to jí nezabránilo se okamžitě stát herní klasikou a získat mnoho prestižních ocenění. Příběh byl možná do té doby nejlépe napsaným herním příběhem vůbec, a díky němu tak veřejnost a recenzenti přimhouřili oko nad celkovou hereckou úrovní, jež byla v jednom momentě více než žalostná.
Celkově byl GK2 úspěchem: to nakonec Sierru přesvědčilo začít na vývoji dalšího dílu GK, a mezitím vydala limitovanou edici obsahující první dvě hry. V té samé době sepsala Jane Jensenová románové adaptace obou již vydaných her. To vše přispělo k vytvoření atmosféry vysokého očekávání donekonečna odkládaného GK3.
Gabriel Knight 3 – Blood of the Sacred, Blood of the Damned potvrdil vysokou úroveň zpracování jeho předchůdců. Tento výjimečně ambiciózní projekt si vytyčil posunout hranice zpracování adventur, stejně tak jako jeho předchůdci. V tomto smyslu byla velkou inovací od GK3 přinesení zcela trojrozměrného zpracování, jenž umožnilo takřka neomezený pohyb kamery ve všech lokacích ve hře, pouze v neherních scénách se využilo pevné kamery. Narozdíl od King’s Quest VIII, jiném pokusu Sierry na poli 3D adventur, Gabriel Knight 3 zůstal věrný svému žánru zahrnutím jen velmi mála akčních prvků a s takřka tradičním stylem point-and-click.
Příběh GK3 byl nejhutnějším a fakticky nejpodloženějším příběhem v počítačové hře: efektní prolínání nadpřirozena a historie, věcí ze skutečného života a fikce typické pro sérii GK zde dosáhlo vrcholu, což hráče často mátlo natolik, že zaměňovali fiktivní prvky za skutečnost a naopak. Na druhou stranu, mnoho zkušených hráčů adventur s ním nebylo spokojeno: jedním z předmětů námitek byly některé hádanky, v jistých případech namluvení, 3D zpracování a to, že byla hra založena velkou měrou na příběhu. Pro ospravedlnění hry je nutno uvést, že se stala opravdu samostatným titulem s unikátními a převratnými vlastnostmi, které ji odlišily od tradičních adventur, a to nebylo vždy oceněno zkušenými adventuristy, kteří očekávali jen jednu z dalších adventur.
Důkazem velmi poněkud chladného přijetí Gabriela Knighta 3, jemuž se dočkalo od hráčského publika byl fakt, že ačkoliv bylo prodáno velké množství kopií během prvního měsíce od vydání, prodeje následně rapidně klesly do mnohem menších čísel. Neměla by se však přehlížet jedna věc, a sice že přes svou ambicióznost hra nikdy nebyla pořádně propagována. Během dalších měsíců prodeje zůstávaly ustáleny, a jestliže uvážíme prodejnost od roku 1999 do dneška, můžeme vidět, že se vlastně prodalo značné množství kopií, zvláště pak v Evropě. Nicméně kvůli počátečnímu marketingovému selhání GK3 hned nevrátil Sieře investované peníze, a tak i sehrál svou roli v přesvědčení jejích vlastníků o tom, že adventury už prostě nejsou v módě.